Гетманцев проаналізував розміри тіньової економіки: які суми податків недоотримує державний бюджет -- Delo.ua


Про це він повідомив під час ефіру на телеканалі Еспресо.

Як відзначив Гетманцев, тіньова економіка розвивалася в Україні протягом трьох десятиліть, тому одного або двох років замало для її легалізації.

Депутат акцентував увагу на тому, що під час обговорень у керованому ним Комітеті, представники бізнес-спільнот зазначають, що виведення економіки з тіні може стати альтернативою підвищенню податків.

"Я цілком можу з цим погодитися. Відповідно до наших оцінок, у тіньовій економіці зараз перебуває до 500 мільярдів гривень податків. Якщо ці кошти спрямувати до державного бюджету, це, безумовно, розв'яже всі проблеми", - зазначив Гетманцев.

Він додав, що наразі триває детінізація торгівлі по всій країні.

"Робота триває. У нас спостерігається перевищення надходжень від ПДВ у порівнянні з мирним 2021 роком та попередніми роками. Ми досягаємо успіхів у детінізації торгівлі по всій країні. Відбувається детінізація ринку палива, електроніки, ювелірних виробів та багатьох інших ринків, де ми успішно протистоїмо тіньовій економіці", – зазначив Гетманцев.

У якості прикладу він навів кейс детінізації на ринку тютюнових виробів.

"Вітчизняні так звані сірі товаровиробники, які раніше продавали тютюн без акцизних марок, з травня припинили свою діяльність. Про це нас інформувало БЕБ. Ми бачимо значне зростання доходів до державного бюджету від акцизу – понад 30% у порівнянні з минулим роком за два місяці. Робота в цьому напрямку продовжується", - зазначив Гетманцев.

На думку Гетманцева, останнім часом активно обговорюються близько десяти "сірих" і "чорних" схем у сфері сплати податків і ведення бізнесу, які поступово зникають із повсякденного життя українців.

"Згоден, що через опір різних кланів, які протягом останніх 30+ років наживалися на цих схемах, процес знищення ресурсної бази тіньової економіки йде не так швидко, як хотілося б. Однак ці зміни є неминучими і тільки посилюватимуться у процесі перемовин і виконання умов для вступу до ЄС", - зазначив голова податкового комітету.

Ось кілька прикладів, які демонструють результат:

Галузь виробництва лікеро-горілчаних напоїв. За три роки податкова ефективність з ПДВ у цій сфері зросла більш ніж у 1,5 рази. Деякі підприємства зазнали збільшення податкового навантаження вдвічі, а інші - з нуля досягли найвищих показників у галузі.

Ювелірна галузь - щорічно цей показник зростає у 2,2 рази.

Ринок пального, тютюнових виробів, гральний бізнес - вимушений починати працювати по чесному, по закону.

Ринок електроніки давно звик до продажу високовартісних брендів через ФОП, що дозволяє зменшувати податкові витрати. Проте, ситуація поступово покращується.

У підсумку Гетманцев заявив, що навмисно не називає повні назви згаданих компаній та інших, які працюють за подібними схемами, адже розраховує, що вони, маючи багатомільйонні обороти, змінять свою поведінку.

"Голова податкового комітету ВР підкреслив, що у разі відмови, держава має достатньо засобів, щоб вплинути на тих, хто не бажає дотримуватися європейських стандартів ведення бізнесу. Вона послідовно закриває ті прогалини, які дозволяють великим компаніям маскуватися під малий бізнес, завдаючи шкоди інтересам держави."

Спеціальна представниця США з економічного відновлення України, Пенні Пріцкер, висловила думку, що для збільшення доходів країни необхідно перш за все реформувати митницю та боротися з нелегальними ринками, а не підвищувати податки.

"У вас є доходи, яких ви ще не отримали, але мали б отримати сьогодні. Давайте спочатку зосередимося на цьому", - зазначила Пріцкер.

Вона зазначила, що пропонувала реформувати митницю через цифровізацію, що допомогло б уникнути корупції.

"Сірі ринки сигарет, алкоголю та електроніки, які можуть потрапити на широкий ринок, є значним джерелом доходу. Саме тому ми рекомендували українському уряду приділити цьому особливу увагу", - зазначила спецпредставниця США.

Related posts