Україна проти Чехії: вирішення питання спарених матчів та здобуття трьох очок.
У понеділок, 14 жовтня, футбольна збірна України візьме участь у матчі четвертого туру Ліги націй, де формально виступить на своєму полі проти команди з Чехії. У попередньому турі команда під керівництвом Сергія Реброва здолала лідера групи – Грузію, завдяки чому перспективи колективу виглядають більш оптимістичними, ніж до гри з грузинськими футболістами.
У переможній грі з грузинами наша команда нарешті знайшла баланс між атакою та обороною. Гравці навчилися вступати у відбір відразу після втрати м'яча. А за рівнем командної взаємодії збірна України нагадувала своїх попередників зразка чемпіонату світу-2006, найкращу збірну в історії.
Ліга націй - найважливіший елемент відбірного турніру до чемпіонату світу-2026. І це визнає сам Ребров, який на пресконференції напередодні гри зазначив:
Я ніколи не заявляв, що розглядаємо цей турнір тільки як етап підготовки. Завдяки йому ми маємо шанс потрапити на чемпіонат світу, тому кожен матч має значення.
Дві поразки на старті суттєво ускладнили нашій команді завдання можливого потрапляння до плейоф відбірного турніру у разі невдачі у групі. Ба більше, з'явилася загроза вильоту у третю за значущістю Лігу C у самій Лізі націй. Нагадаємо, що українці перед третім туром мали 0 очок, у той час, як у грузинів - 6, а чехів та албанців - по 3.
Однак зберігається реальна можливість перемогти на груповому етапі (і вона актуальна досі) - необхідно виграти всі чотири матчі, що залишились. Наша команда вже обіграла Грузію, тепер потрібно перемогти Чехію, Албанію і знову Грузію в матчі-відповіді. У такому разі наша збірна здобуде 12 очок.
У підсумковій таблиці може бути 12 очок, а також у збірної Чехії, яка в п'ятницю в паралельному матчі здолала команду Албанії. Щоб гарантовано випередити Чехію, команді Реброва сьогодні потрібно перемогти з різницею в два або більше м'ячі. Нагадаємо, в першій зустрічі в Чехії українці зазнали поразки з рахунком 2:3.
Якщо відкинути мрії і зосередитися на реальності, важливо зазначити, що нині наша команда залишається внизу турнірної таблиці. У збірних Грузії та Чехії по 6 очок, а у команд Албанії та України - по 3. За додатковими критеріями, серед яких головним є результати особистих зустрічей, Грузія випереджає Чехію, а Албанія знаходиться попереду України.
Але, з іншого боку, моральний стан і в команди, і вболівальників, уже зовсім не те, що було ще якихось чотири дні тому.
Напередодні збірна України обіграла команду Грузії. Обіграла насамперед внаслідок того, що змушена була відмовитися від своїх принципів гри через велику кількість травмованих гравців. Тих принципів, які у команді створює тренерський штаб Сергія Реброва. Можна сказати, що команда повернулася до своїх базових налаштувань, тому завдяки чому збірна України досягала результатів у колишні роки, у свої успішні моменти. Це самовіддача (багато бігаємо), характер та надійний захист. Це всі ми побачили у грі з Грузією.
Головне, що зробила збірна у матчі з Грузією, це те, що команда віддала супернику м'яч. Грузини до цього були не готові. Навпаки, вони завжди раді віддати м'яч своєму супернику. Команда, яку зараз тренує Віллі Саньоль, рідко буває фаворитом у своїх матчах. На Євро-2024 вони завжди розпочинали матчі в ролі андердогу. І в матчах за вихід на чемпіонат Європи, де були суперники вищі за рівнем, класом, підбором гравців, грузини завжди віддавали м'яч супернику. А вигравали через три ключових фактори - надійного захисту, контратак, де феєрить Хвіча Кварацхелія, та дуже енергійний футбол.
У цьому матчі України вирішила здивувати Грузію, віддавши супернику м'яч. Здавалося, грузини просто не знали, що з цим робити. У нас же вийшли три дебютанти, які вигризали в кожному моменті, а їхні очі горіли. Вони зіграли за збірну так, як хочемо, щоб наші гравці завжди грали за збірну. Насамперед варто відзначити Калюжного, який вийшов з перших хвилин і Гуцуляка, хай формально він і не дебютант, має другий матч за збірну. У стартовому складі це точно перша поява. До дебютантів також відносяться Назаренко та Криськів. А Таловєров до матчу п'ятниці провів у збірній лічені ігрові хвилини, а тут вийшов у центрі захисту.
Калюжний заслуговує окремої уваги, оскільки його виступ виявився на рівні з грою Степаненка за останні кілька років. Звісно, це ще не та форма, яку демонстрував капітан Шахтаря у свої 25, але Калюжний зіграв не гірше, ніж Степаненко у минулі два-три сезони.
Нарешті, Мудрик побив усі рекорди з відборів та виграних єдиноборств. Михайло, який звик, в основному, включатись у гру десь п'ять разів за матч - когось обіграти та пробити, у п'ятницю весь матч пахав. Такого Мудрика ми давно не бачили.
Які очікування на майбутнє? Перш за все, варто пам'ятати, що збірна України вже багато років стикається з труднощами під час проведення спарених поєдинків, коли друга гра відбувається через два дні на третій. Ця проблема була завжди і, на жаль, вона не зникне. Це не означає, що команда завжди краще грає в першому матчі. Іноді все навпаки. Проте, зазвичай, одна з ігор проходить значно успішніше за іншу.
Щодо цього конкретного випадку, ймовірно, Ребров зробить заміни там, де це можливо. Наприклад, на правому фланзі захисту Конопля та Тимчик є рівноцінними варіантами. Якщо в першій грі виступав Конопля, то сьогодні, швидше за все, можна очікувати побачити Тимчика. Така ж ситуація і на правому фланзі нападу. У матчі з Грузією там грав Гуцуляк, а сьогодні, можливо, варто сподіватися на появу Зубкова. Це досить рівноцінні гравці, і зміни можуть відбутися не через переваги одного над іншим, а через те, що хтось із них просто свіжіший. Існує ймовірність, що Ребров замінить Довбика, чия гра була, відверто кажучи, не дуже вдалою. Багато експертів прямо стверджують, що Артем не зміг показати себе проти Грузії. У стартовому складі, можливо, з'явиться Яремчук.
До другого матчу Степаненка поступово підводили. Виникає питання: чи вийде на поле не зовсім здоровий Степаненко, або ж втомлений Калюжний? Кому з них надасть перевагу Ребров? Там, де можлива ротація без втрати якості, Ребров без вагань випустить свіжіших гравців. І, звісно, немає заміни для Судакова, Шапаренка, Мудрика. Вони, безперечно, розпочнуть гру зі старту, якщо, не дай Боже, нічого не трапиться.
Відповідно до графіку Ліги націй, у жовтні збірна України проводить дві домашні зустрічі підряд. Команда під керівництвом Сергія Реброва обрала для цих матчів два різні стадіони. Збірна України зіграла з Грузією в Познані, а матч проти Чехії запланований у Вроцлаві. Після першої гри багато хто висловлював незадоволення станом поля в Познані. Ілля Забарний, виступаючи перед пресою напередодні матчу з Чехією, висловив колективну думку команди:
Стан поля залишав бажати кращого, воно зовсім не відповідало рівню національних збірних. Що стосується Вроцлава, цей стадіон завжди приносив нам удачу. Однак ми усвідомлюємо, що попереду складний матч, і нам необхідно лише перемогти. Хочу також висловити подяку вболівальникам за підтримку під час попередньої гри.
Наразі, Лех з Познані лідирує в Екстракласі, найвищому дивізіоні польського чемпіонату. Наступного року команда має шанс виступити в єврокубках, приймаючи суперників на стадіоні, де якість газону залишає бажати кращого.
Національна команда Чехії є стабільним учасником європейських футбольних змагань, регулярно потрапляючи на чемпіонати Європи. Проте, лише в 2006 році їм вдалося кваліфікуватися на чемпіонат світу. У Німеччині, на відміну від збірної України, яка дійшла до чвертьфіналу, чехи завершили свій виступ на груповому етапі.
Команда демонструвала значно кращі результати на чемпіонатах Європи, де їй вдавалося досягати фінальних матчів. У фіналі Євро-96 збірна Чехії програла Німеччині з рахунком 1:2, поступившись лише в додатковий час. На той момент діяло правило "золотого гола", яке означало, що після голу Олівера Бірхоффа на 95-й хвилині зустріч була завершена. Це правило в футбольних плейоф існувало з 1993 до 2004 року.
Крім того, команда дійшла до півфіналу Євро-2004. Однак, здебільшого їхні виступи на чемпіонатах Європи обмежувалися груповим етапом. Така ж ситуація склалася й минулого літа на полях Німеччини. Чехи зуміли здобути лише одне очко, зігравши внічию з Грузією (1:1), але зазнали поразок від Португалії та Туреччини з однаковим рахунком 1:2. Набравши лише одне очко і зайнявши останню позицію в групі, вони вибули з турніру.
У першому матчі між Україною та Чехією в поточній Лізі націй, що відбувся у вересні, українська команда зазнала поразки з рахунком 2:3. Однак, результат цього поєдинку не відображав справжньої гри, про що зазначав і Ребров, підкреслюючи, що українці здійснили 20 ударів по воротах суперника. Це дійсно вражаючий показник, і, можливо, збірна України заслуговувала на нічию.
Це був особливий матч для чеської команди, адже на кону була доля їх головного тренера. Чехія, як і Україна, зазнала невдачі на Євро і програла свій перший матч у Лізі Націй. Проте, якщо Україна поступилася Албанії з рахунком 1:2, то Чехія програла Грузії з рахунком 1:4. Таким чином, поєдинок проти України став вирішальним моментом для чеського тренера.
І було цікаво подивитися, як команда відреагує на всебічну критику у ЗМІ та, головне, чи зіграє за свого тренера. І чехи зіграли за Івана Гашека. Багато було ігрових нюансів, але, головне, футболісти виклалися повністю за себе та за свого тренера. І реально відстояли роботу для наставника. Нарешті, варто сказати, що минулої п'ятниці команда Чехії обіграла збірну Албанії (2:0) і, здається, таки прийшла до тями після цього фіаско від Грузії, коли повисла на волосині доля тренера.
Зараз перед збірною Чехії знову постає питання тактики. Чи захоче команда України зіграти у свій футбол, у який вона намагалася грати при Реброві, чи знову, як із грузинами, спробує зіграти від суперника. Мовляв, ми чекатимемо, поки ви помиляєтесь.
Ключова перевага збірної Чехії полягає в їхній злагодженій командній грі. У них значно більше гравців середнього рівня, ніж у грузинській збірній. Якщо у складі грузинів виключити таких гравців, як Кварацхелія та Мамардашвілі, то команда виглядає досить посередньо, особливо в захисті. Чехи ж мають загалом вищий середній рівень футболістів, що робить гру проти них складнішою, ніж проти Грузії. Просто віддати м'яч Чехії й очікувати їхніх помилок, ймовірно, буде недостатньо для перемоги. Потрібно демонструвати щось більше. Залишається відкритим питання, чи зможе Мудрик знову створити гол у непримітній ситуації. Незважаючи на те, що збірна України показала непогану гру проти грузинів, за весь матч вона створила лише два моменти.
Згідно з оцінками букмекерів, національна команда України вважається лідером, хоча з невеликою перевагою. Обидві команди мають майже рівні шанси на успіх. Українські аналітики прогнозують перемогу української збірної з коефіцієнтом 2,71, тоді як на перемогу Чехії встановлено коефіцієнт 2,78, а на нічию – 3,25.
Щодо світових контор, то середня ставка на перемогу українців становить 2,66, тоді як на команду Чехії - 2,71, а на нічию - 3,22.
Поєдинок між Україною та Чехією транслюватиметься на телеканалі "MEGOGO Спорт" в ефірі Т2, а також на регіональних каналах "Суспільне" (наприклад, "Суспільне Київ", "Суспільне Полтава", "Суспільне Житомир"). Крім того, його можна буде переглянути в кабельних мережах та через IPTV, за винятком ОТТ.
Матч буде доступний онлайн виключно на платформі MEGOGO: дивіться його на каналі "MEGOGO Футбол Перший", у секції "Спорт" та на спеціальному поп-ап каналі у розділі "Телебачення" в день події за підписками "Максимальна" та "Спорт".
Початок гри заплановано на 21:45 за київським часом.