Чи зникла можливість грати в онлайн-казино? Банки обмежили карткові перекази для тих, хто захоплюється азартними іграми.
Експерт пояснює, хто і з яких причин може підпасти під обмеження.
Держава всерйоз взялася за наведення ладу на гральному ринку України. Так раніше НБУ відкликав ліцензію на надання послуг платіжною системою ТОВ "Даймонд Пей". Через неї пройшли мільярди гривень, і частина цих грошей могла осідати у Росії. Тепер українські банки обмежили проведення транзакцій за кодом "Азартні ігри".
Про це "Телеграфу" повідомила провідна експерт з фінансового моніторингу "Глобус банку" Марина Павленко. За її словами, ці заходи відповідають ухвалі НБУ від 21 червня 2024 року №72 "Про внесення змін до постанови Правління Національного банку України від 24 лютого 2022 року №18". Сам же документ став реалізацією квітневого рішення РНБО "Про протидію негативним наслідкам функціонування азартних ігор у мережі Інтернет".
- Банками були ініційовані певні обмеження, які унеможливлюють проведення "азартних" транзакцій, коли їх намагаються здійснити клієнти кредитними коштами, -- зазначила вона.
Крім того, як стверджує фахівець із фінмоніторингу, такі обмеження можна вважати частиною глобальної стратегії боротьби з чорними p2p-перекладами, яка передбачає запровадження лімітів на здійснення транзакцій щодо кількості операцій та сум.
Варто підкреслити, що нові потенційні обмеження щодо сум (до 100 тис. грн на місяць) та кількості транзакцій (30 транзакцій на місяць) будуть стосуватися тільки p2p-переказів (з картки на картку). Водночас на рахунок можуть надходити інші кошти, такі як зарплата, пенсія, стипендія, допомога від родичів тощо.
Під обмеження не потрапляють розрахунки у магазинах та покупки будь-яких товарів. Тому для звичайного власника картки нічого не зміниться: понад 95% громадян не відчують нових лімітів, -- підкреслила банкірка.
За словами фахівця, "відсікати" підозрілі операції, пов'язані з онлайн-іграми, банки будуть за спеціальним алгоритмом. При цьому звертатиметься увага на різке зростання операцій по карті - наприклад, у кілька разів на добу, зростання грошових переказів без офіційних документів. Вивчатиметься і сам клієнт - його місце роботи, джерело доходів, інтернет-ресурси на яких він купує товар або оплачує послуги.
-- Більшість клієнтів, що користуються банківською послугою з p2p-переказів, зазвичай здійснюють невелику кількість транзакцій на незначні суми. Тому підвищена активність з їхнього боку завжди підлягає ретельному аналізу. Адже банк може бути мимоволі втягнутим або стати співучасником можливих незаконних дій. Репутація фінансової установи будується роками, але може бути зруйнована одним єдиним гучним скандалом, -- підкреслила Марина Павленко.
Фахівець також застерегла від прийняття пропозицій щодо легкого заробітку через переказ коштів. Основна умова для такого "заробітку" полягає у відкритті нового банківського рахунку або передачі даних існуючого рахунку, включаючи реквізити та доступ до інтернет-банкінгу, третім особам. За це обіцяють одноразову винагороду або відсоток від суми проведених платежів, що часто приваблює людей з низьким рівнем доходу.
-- Віддавши свої особисті дані за незначну суму, клієнт може потрапити в серйозні неприємності. Регулятор має намір запровадити спеціальні реєстри, куди будуть вносити інформацію про осіб, які брали участь у різних "схемах", і передавати ці дані банківським та фінансовим установам.
У підсумку, постраждалі від дій шахраїв громадяни можуть зіткнутися з обмеженням доступу до банківських послуг та можливими труднощами з працевлаштуванням. Тому ми настійливо рекомендуємо бути завжди обачними: дрібні вигоди не варті втрати фінансової свободи, -- зазначила Марина Павленко.
На ринку азартних ігор активно діють різноманітні підозрілі фінансові структури. Часто в них залучені державні посадовці та Росія.