Уряд планує провести реформи в сфері грального бізнесу в кілька етапів. На першому етапі передбачається можливе скасування КРАІЛ.
Відповідно до інформації з урядового кварталу, спочатку планується легалізувати ринок азартних ігор.
У найближчому майбутньому в Україні заплановано масштабну реформу в сфері грального бізнесу, яка передбачає зміну правил ліцензування, оподаткування та нагляду, щоб перетворити цей сектор на цивілізовану індустрію. У статті під назвою "Перевернути гральний стіл. Що не так із гральною індустрією і що з цим хоче робити влада" автор Євген Пілінський зазначає, що одним із першочергових кроків у рамках першого етапу реформи може бути розформування неефективної Комісії з регулювання азартних ігор та лотерей (КРАІЛ).
"Частиною цієї реформи є законопроєкт №9256-д "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з метою боротьби з ігровою залежністю (лудоманією) та вдосконалення державного регулювання діяльності щодо організації та проведення азартних ігор та лотерей", який депутати хочуть у жовтні-листопаді проголосувати. Але цей законопроєкт є лише частиною загальної реформи правил гри", - пише автор та зазначає, що в його розпорядженні опинилася одна з урядових концепцій можливих змін.
Реформу, як він зазначає, мають намір впроваджувати поетапно. На першому етапі передбачено, зокрема, "очищення ринку" та його оздоровлення. Основною метою цього етапу є формування стабільного, прозорого та чесного середовища, яке дозволить розвивати легальний гральний бізнес, викорінюючи злочинні та корупційні практики.
Так, до першого етапу реформи входять:
Плінський підкреслив, що це поки що лише концепція, яка може змінюватися та коригуватися, однак напрямок на зміни здається неминучим.
Законопроєкт №9256-д, автором якого є глава фінансового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев, є частиною плану з реформування "ігорки" та збігається з деякими пунктами першого етапу перезавантаження. У ВРУ обіцяють дуже швидко ухвалити документ у другому читанні.
Законопроєкт пропонує замість КРАІЛ створити "центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері організації та проведення азартних ігор". Якщо ж законопроєкт ухвалять, то нова "Агенція регулювання азартних ігор" (АРАІ) втратить значну частину автономності та колективної безідповідальності, які має КРАІЛ. Наявність останніх стала причиною втрати контролю над гральним ринком та корумпованості самої Комісії. Натомість АРАІ набуде певного контролю з боку уряду.
Основні функції АРАІ практично повторюють список повноважень КРАІЛ:
"Але водночас змінюється механіка контролю над самою Агенцією та її можливостями контролювати ринок. Так, законопроєктом №9256-д для АРАІ впроваджуються механізми та інструменти проведення контрольних закупівель ставок, перевірок роботи операторів за допомогою ботів, можливість програмного контролю платежів. Тобто АРАІ наділяють практичними інструментами контролю", - розповідає Плінський.
Кому саме підпорядковуватиметься Агенція, за словами автора, зараз невідомо. Згідно з законопроєктом, АРАІ підпорядковуватиметься напряму уряду, але цілком імовірно, додає Плінський, що де-факто це буде Міністерство цифрової трансформації.
"Ця версія виглядає логічною з урахуванням того, що подання ліцензій та їх отримання планують реалізовувати через портал "Дія". Водночас перевірка буде автоматичною, без ручного втручання Агенції та без фізичного доступу ліцензіатів до її членів", - додає автор.
Водночас зараз не дуже зрозуміло, як у разі автоматичної перевірки видачі ліцензій уникнути їх купівлі операторами з російським або злочинним капіталом. Адже останні можуть просто зареєструвати ТОВ на підставних осіб з українським паспортом.
Основною причиною ліквідації КРАІЛ було бажання усунути людський фактор під час видачі ліцензій. Проте поки що немає ясності щодо антикорупційних заходів у новому органі АРАІ та його захищеності від впливу правоохоронців і чиновників, що стало проблемою для КРАІЛ. "Можливо, це буде розкрито в більш детальному проєкті реформи", - зазначив Плінський.
Раніше Гетманцев сам зазначав, що у Верховній Раді України у найближчі кілька тижнів планують розглянути питання про ліквідацію КРАІЛ. На його думку, якщо керівництво КРАІЛ не здатне впоратися з викликами, їм слід подати у відставку. Тим часом у парламенті вже підготували до другого читання законопроєкт щодо розпуску цієї комісії.